VIDEO: Myslíte si, že jste v kabině vašeho vozu před emisemi dostatečně chráněni?

Že znečištěné ovzduší způsobuje 10x více úmrtí než dopravní nehody je již vědecky prokázané. Tím, že emise nejsou vidět a mnohdy ani cítit, připadáme si i ve vozidle v bezpečí a nejspíš si i většina z nás myslí, že je běžný kabinový filtr před karcinogenními částicemi z vozidel ve špatném technickém stavu ochrání. To je však bohužel velký omyl, protože ten tak malé částice neodfiltruje.

Abychom Vám přiblížili jaké “reálné příšerky” potkáváme denně na silnicích a nakolik to ovlivní kvalitu vzduchu v naší kabině, vyrazili jsme do terénu.  Sondu měřidla jsme umístili na zadní sedačky do úrovně hlav našich dětí. To vše samozřejmě následovalo až po uzdravení naší Příšerky, která už jen tak vypadá, ale na zdraví už nikoho neohrožuje.

I když okolí na Příšerku reaguje vesměs s úsměvem, jsou výsledky měření celkem šokující, což nakonec znovu potvrzuje i význam naší kampaně, která mimo pouhou kritiku současného systému nabízí i cesty řešení – vše si zdarma můžete přečíst v naší e-knize. 

Nyní ale zpět k měření v provozu. Jezdili jsme s Příšerkou opakovaně několik dní, jak v dopravních špičkách, tak i mimo ně, abychom zjistili, co se z aut jedoucích před námi dostává do kabiny přes běžnou ventilaci vozidla. K měření jsme použili čítač částic, který kontinuálně odebíral vzorek vzduchu z kabiny v místě, kde má přibližně dítě sedící na zadním sedadle hlavu, a odkud by pak vzduch vdechovalo do plic. O celém našem měření jsme natočili i video, které naleznete pod článkem.

priserka-sonda-emise-deti
Montáž čítače částic do vozidla

Počet mikročástic strmě narůstal jen občas, a to tehdy, když jsme jeli za vozidlem ve špatném technickém stavu s nefunkčním či odstraněným filtrem částic, které v ČR, jak už víme, technické prohlídky na STK a SME neodhalují

Dálkovému měření kolem silnic odpovídalo i to, že se jedná přibližně jen o každé 10 až 20 vozidlo, které produkuje násobně vyšší emise, a že se nejedná primárně o starší vozidla. Projevilo se však bohužel i to, že tato vozidla vytváří celou polovinu emisí částic, což nakonec mělo neblahý dopad i na kvalitu vzduchu v naší kabině. Blíže vše vysvětlujeme i v našem videu níže.

Priserka-Counter-Monitoring-City
Záznam potvrzuje – jen malý počet vozidel představuje největší problém

Pravidlo, že čím starší auto, tím horší emise byste hledali zbytečně. Jak jsme informovali v dřívějším článku, emise částic často nejsou vůbec vidět. Toto je např. výfuk 14 let starého Fordu Focus TCDi, v jehož výfuku nenajdete ani po 160 000 km jedinou stopu po sazích. Naprotitomu jízdou za tímto osmiletým BMW jsme nasbírali do kabiny 40 x vyšší koncentraci sazí, než měl Ford Focus z roku 2009 přímo ve výfuku ve volnoběhu!

ford vs bmw emise
Starý Ford vs. nové BMW? Značka ani stáří není to podstatné

Naše zkušenost z těchto měření karcinogenního množství mikrosazí, které jsou nabírány do kabiny vozu jeho vlastním větracím systémem, nám potvrdila, že na první pohled nelze dle vzhledu a stáří auta usuzovat, zda je pro nás nebezpečné či nikoliv. Mikrosaze nejsou vidět a měla by je na silnici měřit Policie ČR stejně jako nedovolenou rychlost a SME by je měly následně vyřazovat z provozu, dokud se neopraví. 

Na některých autech to však pozorovat lze, ale to jsou už opravdu doslova odstrašující případy. Pro příklad tato dodávka, co by měla být vybavena filtrem částic, je o 15 let mladší než naše Příšerka a neměla by vypouštět oproti okolnímu vzduchu prakticky žádné částice. Kromě toho, že filtr zcela jistě neměla, emitoval její defektní motor oblaka viditelného kouře i při pouhém popojíždění. Jen přes dvě  křižovatky, v úseku asi 1 200 metrů, jsme jízdou za ní do kabiny nabrali rakovinové mikročástice v koncentraci 168 000 částic na cm3! Protože filtry částic odfiltrují běžně téměř 100%  všech sazí a vozidla s funkčním filtrem vypouští do okolí jen kolem 200 PN/ccm, je to jako kdybychom naše děti nechali vdechovat plyny z výfuků současně 850 vozidel s funkčním filtrem. A to je tedy strašná představa, nemyslíte?

Největším hříšníkem celého měření byla tato zánovní dodávka

Je třeba si uvědomit, že pokud auto nemá funkční filtr částic, odfiltrují tyto mikrosaze naše plíce! Vzduch znečištěný sazemi, které nejsou vidět, vdechujeme až do nejmenších pórů plic, které jsou vlhkou a měkkou nejprokrvenější tkání v lidském těle, odkud je pak naše srdce rozpumpuje do celého těla, kde poté způsobují nejrůznější závážná až život ohrožující onemocnění.

Závěrem lze jen konstatovat, že otrávený vzduch dýcháme jen proto, že systém technických kontrol je v České republice nastaven na korupční prodej vyhovujících protokolů všem, kteří jsou ochotni uplácet. A také to, že Policie ČR za stonásobně vyšší metání jedů do okolí nikoho netrestá.

Měření emisí částic v provozu s příšerkou

Autor článku: Libor Fleischhans

Všechny články