Street art
iniciativa

Jak upozornit na neviditelný problém? Michal Cimala, známý český sochař a designér, se zhostil této úlohy a stal se patronem uměleckého happeningu – pro kampaň vytvořil základní koncept, propůjčil svůj ateliér a udal směr, jakým by se mohl projekt vyvíjet. Shlédněte jízdu Příšerky Prahou nebo si přečtete její celý příběh níže.

Příběh příšerky

Příšerka původem z Chrudimi nejprve zaparkovala v ateliéru Michala Cimaly v Praze. Zde vznikala koncepce a došlo i k propojení na učitěle ze Střední odborné školy uměleckořemeslné v Praze, kde Petr Voříšek, Tomáš Havránek a Ondřej Svoboda se svými studenty následně trávili svůj volný čas a příšerce brousili zuby, pilovali drápy a vnášeli do věci nové nápady.

S příšerkou jsme poté putovali za Liborem Fleischhansem do FCD Garage, kde jsme vozidlo zkontrolovali po technické stránce a odstranili též několik emisních závad, když už na tento problém poukazujeme.

Ale měli jsme štěstí! Leč měl být maskot po pár jízdách odstaven a vybíral se tedy hlavně podle ceny, tvaru a toho zda má na střeše zahrádku, podařilo se nakonec koupit auto s motorem v dobrém stavu. Po výměně dvou lambdasond za 5.000 Kč tak auto vycházelo emisně velmi příznivě (dokonce lépe v porovnání s mnohem novějšími vozidly).

Štafeta tak volně mohla přejít na Ondřeje Hercíka, duší graffiti umělce a otce Mean Machine Garage, který příšerku oblékl tak, abyste ji na našich silnicích již nepřehlédli. Pro zájemce máme i časosběr ze sprejerské akce.

Pak nezbývalo již nic než vyrazit do ulic. Navštívili jsme více měst a v Praze natočili jak příšerku, tak i rozhovory o emisích z dopravy s autory e-knihy „Uzdrav příšerku“.

S příšerkou jsme natočili i jedno naučné video, které ukazuje co skutečně dýcháme v autmobilu, když projíždíme obcí. Sami jsme nejprve výsledkům při průjezdu Mladou Boleslaví nemohli uvěřit, ale podobný stav bude asi ve většině městech v ČR.

A protože měla příšerka u veřejnosti tak dobré ohlasy, zapojili jsme jí coby našeho maskota do výtvarné soutěže Uzdrav příšerku pro malé děti. Ty měly jediný úkol – Uzdravte příšerku, resp. ji namalujte tak, aby vypadala zdravě. Četný počet výtvorů a vzkazů nás velice potěšil. Jeden z nich jsme vybrali a realizovali podle něj uzdravenou verzi příšerky. Bylo to na Den dětí, kdy jsme za podpory České Zemědělské Univerzity, pořádali den měření emisí zdarma.

S pozitivní příšerkou jsme si o to více užili několik přednášek pro ZŠ Kosmonosy, která se do soutěže aktivně zapojila a poslala nám mnoho výtvorů svých dětí. Zájem dětí při přednáškách nás potěšil a dobrá znalost některých jedinců o to více.

Nejen děti v závěru pak během několika následujících týdnů Příšerku doslova zasypaly svými podpisy. Těšilo nás se s Vámi potkávat a bavit se o emisích z dopravy, které jsou důležitým, avšak přehlíženým tématem.

Každá sranda jednou končí, pro tu naši ale ještě nepřišel čas .. a to ani při přípravě na STK.

Střešní konstrukce sice musela dolů, ale i tak jsme auto převlékli do hávu s jasným propojením na téma STK. Na svět tak přišla první na pohled prorezlá příšerka s pracovním názvem Škoda Qoroze.

A taky, že si vykoledovala „poctivou prohlídku“! STK nám věnovala nevšední péči a i když se nám zdálo, že polovina závad na protokolu je pouze účelových, alespoň za ty opodstatněné jsme byli rádi.

Ale ouha! Ani „opakovaná“ STK nedopadla dobře i když emisně vycházíme na jedničku. Vykopli nás z nevyhovujícím protokolem a přivolali si na to i policisty. Teď musíme po 30 dnech znovu, už na třetí kontrolu! To už bude stát za to, i když teď asi budeme dýchat na trasách o to častěji.

Foukáme každou chvíli
Opakovaná neúspěšná kontrola překvapila

Zde pro rok 2023 příběh příšerky končí.

 

Sledujte nás i v 2024. Brzy vyrážíme…