Emise z dopravy zvyšují riziko úmrtí kojenců a vznik astmatu u dětí
Znečištěné ovzduší souvisí se zvýšeným rizikem úmrtí kojenců. Částice PM10 a NO2 (oxid dusičitý), produkovaný ve velké míře právě výkonově upravenými automobily nebo vozy ve špatném technickém stavu jsou spojeny s 20-50% zvýšeným rizikem úmrtí u dětí narozených v nejvíce znečištěných oblastech, ve srovnání s těmi, kteří se narodili v nejméně znečištěných oblastech.
Znečištěné ovzduší ze silniční dopravy má škodlivé účinky na zdraví plic dětí po celou dobu života – počínaje vývojem během těhotenství, v raném dětství až po dospívání. Expozice znečištěnému vzduchu má vliv na snížení plicních funkcí dětí. Může tak negativně ovlivnit vývoj dětí a jejich dlouhodobý zdravotní stav dýchacího systému.
Znečištěný vzduch dopravou zvyšuje riziko vzniku astmatu dětí během předškolních let, vede i ke zvýšenému riziku vzniku alergické rýmy a ekzému. Se zvýšeným znečištěním vzduchu je spojen vyšší výskyt infekcí dýchacích cest, opakující se kašel a exacerbace astmatu.
V ČR je dlouhodobý nárůst alergických onemocnění u dětí, u astmatu pozorujeme setrvalý nárůst. V současné době je u nás 30% dětí s alergickým onemocněním.